Změna životního stylu 

Plánujete zhubnout natrvalo? Pak budete muset změnit životní styl. Začít je potřeba nejen výběrem zdravých potravin, ale i dostatečným pohybem. Když už se jednou rozhodneme, je potřeba se zaměřit  na komplexní proměnu. To znamená nejen změnit jídelníček, ale přidat i správně zvolený sport a dostatek odpočinku.

Ale mnoho lidí ani po této změně nedosáhne výsledku, jaký si představovali. Na vině může být špatně zvolený výběr i složení potravin. Důležité je dbát na to, abychom měli správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků.

 Ale jak to jde v praktuckém životě? Většinou dobré předsevzetí změnit svůj životní styl vezme za své, ne každý má dostatečně velkou trpělivost, chuť a pevnou vůli něco ve svých zvycích změnit. Výsledky totiž nepřicházejí okamžitě. Každá změna potřebuje svůj čas, proto zdravě žít začněte pěkně zvolna.


Bílkoviny by měly tvořit 10 až 30 procent z celkového denního energetického příjmu, sacharidy 40 až 50 procent a tuky 30 až 35 procent. Když chceme zhubnout, měli bychom mít spíše vyšší příjem bílkovin a nižší příjem sacharidů a tuků.

Důležité je také jíst dostatek zeleniny, doporučuje se asi 500 gramů za den. Nezapomínejte ani na ovoce, ale nepřehánějte to s ním, ideální denní porce je asi 250 gramů. A neopomíjejte dostatečný pitný režim, a to okolo dvou litrů denně, převážně vody.

Bez pohybu to nejde. Věděli jste, že když chcete zhubnout, tak strava tvoří pouze třetinu vašeho úspěchu? Zbytek se dělí mezi pohyb a relaxaci..

Právě pohyb tvoří třetinu úspěchu. Začít s pravidelným pohybem můžete kdykoli. Měli byste ale dodržovat určitá pravidla. Rozhodně není dobré po letech bez sportování vletět do posilovny, zničit se tam a pak zase půl roku nic nedělat. Pravidelným sportováním můžete předejít obezitě a snižujete riziko nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a zároveň zlepšujete svou psychiku. Tělo se díky pohybu začne zbavovat tuku a nikoliv svalů. Navíc u lidí, kteří pravidelně cvičí, se zmenšuje riziko jojo efektu a také se u nich může zvýšit bazální metabolismus. I díky tomu mají větší šanci zhubnout a udržet si svoji váhu. Kdo chce začít cvičit, mněl by nejprve posílit tělesný střed, břišní svaly, hluboké břišní svaly, svaly pánevního dna, dýchací svaly a svaly kolem páteře. Poté už může přejít k posilování na strojích, které pomáhají  nabrat tělesnou svalovou hmotu.